Jedyna właściwa metoda wychowawcza

Pewnie nie byłbyś / nie byłabyś zaskoczona gdybym rozpoczęła artykuł od stwierdzenia, że jedyna efektywna metoda wychowawcza nie istnieje. Jako rodzic pewnie masz już jakieś, większe lub mniejsze doświadczenie  w tym temacie. Mama / teściowa swoje, przyjaciółki swoje, mądre książki swoje, a Instamamy jeszcze swoje. W dodatku to co nawet sprawdziło się z pierwszym dzieckiem to z drugim nie przynosi żadnych rezultatów, a nawet pogarsza sytuacje.  I bądź tu mądrym i doskonałym…

Wychowanie zindywidualizowane

A jeśli napiszę, że istnieje metoda, która się sprawdza za każdym razem? Jedyną efektywną metodą wychowawczą jest wychowanie zindywidualizowane. Każdy człowiek – starszy i młodszy – ma inne potrzeby, którym nie można sprostać jedną metodą. Dlaczego więc za wszelką cenę staramy się znaleźć jedną metodę, złoty środek, który sprawdzi się w każdej sytuacji? To z góry stawia nas na przegranej pozycji. 

Zgodnie z powszechnym przekonaniem sekret dobrego wychowania dziecka kryje się w zachowaniu rodzica. W całej tej układance zapominamy jednak o ważnym fragmencie – o dziecku. Oczywiście psycholodzy mówią o pewnych normach, fazach rozwoju, modelach tempa,  rytmu i dynamiki rozwoju. Jest to niezwykle potrzebne do oceny aktualnego rozwoju dziecka, prognozowania dalszych zmian, ale również stwierdzenia zaburzeń i podejmowania odpowiednich kroków w celu pomocy dziecku i jego rodzicom. Nie mniej jednak, nie ma drugiego takiego dziecka jak Twoje. Każde jest wyjątkowe. 


Typ osobowości

Odkrycie typu osobowości Twojego dziecka pomoże wyjaśnić Ci podstawowe  wzorce jego zachowania. Jeśli do tego nałożysz swój typ osobowości będziesz wstanie zrozumieć co powinieneś zrobić, aby relacja z Twoim dzieckiem stała się lepsza. Dzięki poznaniu typów osobowości możesz zwiększyć pewność siebie oraz pobudzić do współpracy z innymi. Wreszcie reakcje na wydarzenia i zachowania Twojego dziecka przestaną być tak zaskakujące jak są teraz. Czy poznanie typu osobowości da Ci odpowiedź na wszystko? Absolutnie nie. Pomimo tego, że znam typy osobowości moich dzieci to i tak bywam w opałach…


„Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym.”


Uwaga! 

Ty też jesteś wyjątkowa / wyjątkowy. Jeśli szukasz odpowiedzi, jeśli trafiłeś na naszą stronę to znaczy, że chcesz tego co najlepsze dla Twojego dziecka. Doceń siebie za to. To pierwszy, najważniejszy krok w dobrą stronę. Następnym krokiem może być sesja MBTI.

Gratuluję Ci!